Oznakowanie stref zagrożenia wybuchem – oznacz przestrzeń w której może występować wybuchowa atmosfera

Strefa zagrożenia wybuchem to przestrzeń, w której może występować wybuchowa mieszanina substancji palnych z powietrzem lub innymi gazami utleniającymi, o stężeniu zawartym między dolną a górną granicą wybuchowości.

Tablice stref zagrożenia wybuchem to znaki bhp ostrzegawcze, które mają za zadanie oznaczyć strefy, pomieszczenia, tereny oraz całe obszary potencjalnie niebezpieczne. Odpowiednie oznaczenie stref zagrożonych wybuchem znakami zgodnymi z Polskimi Normami jest obowiązkiem pracodawców, właścicieli, zarządców lub użytkowników budynków oraz placów składowych i wiat.

Zastosowanie oznaczeń wybuchowych

Piktogramy stref zagrożenia wybuchem stosowane są m.in. na stacjach paliw, w magazynach i w innych miejscach, w których może wystąpić mieszanina gazów łatwopalnych czy substancji wybuchowych. Każdy pracownik wykonujący prace w strefie zagrożenia wybuchem powinien przejść szkolenie stanowiskowe oraz cyklicznie przechodzić szkolenia okresowe.

Znaki wybuchowe a przepisy prawa

Znak zagrożenie wybuchem strefa należy umieszczać zgodnie z klasyfikacją stref zagrożonych wybuchem, wg z Polskiej Normy PN-EN 1127-1:2011. Znak posiada symbol graficzny oraz tekst o treści ZAGROŻENIE WYBUCHEM STREFA. Znaki BHP mają ostrzegać pracowników oraz osoby postronne o strefie zagrożenia wybuchem.

Piktogramy ostrzegawcze Strefa EX zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 lipca 2010 r. powinny znajdować się już na drzwiach prowadzących do pomieszczenia ze strefą wybuchową. Oznakowanie Strefa EX dotyczy całej przestrzeni, w której może występować atmosfera wybuchowa, a nie tylko jednego miejsca.

Podział na strefy przestrzeni zagrożonej wybuchem

Przestrzeń zagrożona wybuchem podzielona jest na strefy, na podstawie czasu i prawdopodobieństwa występowania atmosfery wybuchowej zawierającej mieszaninę z powietrzem substancji palnych w postaci gazów, pary lub mgły, następująco:

    • strefa 0 – atmosfera wybuchowa występuje stale, często lub przez długie okresy
    • strefa 1 – atmosfera wybuchowa może czasami wystąpić w trakcie normalnego działania
  • strefa 2 – atmosfera wybuchowa nie występuje w trakcie normalnego działania, a w przypadku wystąpienia utrzymuje się przez krótki okres

Przestrzeń zagrożona wybuchem podzielona jest na strefy, na podstawie czasu i prawdopodobieństwa występowania atmosfery wybuchowej w postaci obłoku palnego pyłu w powietrzu, następująco:

    • strefa 20 – atmosfera wybuchowa występuje stale, często lub przez długie okresy
    • strefa 21 – atmosfera wybuchowa może czasami wystąpić w trakcie normalnego działania
  • strefa 22 – atmosfera wybuchowa nie występuje w trakcie normalnego działania, a w przypadku wystąpienia utrzymuje się przez krótki okres

Znaki ostrzegawcze stref zagrożonych wybuchem produkcji TDC

Wszelkie oznaczenie i oznakowania strefy zagrożonej wybuchem – zwane potocznie znakami wybuchowymi lub oznaczeniami wybuchowymi – są produkowane przez firmę TDC zgodnie z normą PN-EN 1127 i wchodzą w skład oznakowania bezpieczeństwa.

Tablice stref zagrożenia zostały opracowane przez specjalistów BHP. Znaki są dobrze widoczne, odporne na warunki atmosferyczne i łatwe w montażu.

Przykłady oznakowania stref zagrożenia wybuchem:

Udostępnij: